Kuka todella hyötyy etf-hintakilpailusta?

ETF markkinoiden hintasota ei ole uusi ilmiö. Se on jatkunut jo vuosia. Kulut ovat laskeneet vaiheittain lähes koko 2010 luvun ajan, kun suuret kansainväliset toimijat ovat kilpailleet markkinaosuuksista yhä aggressiivisemmin. Pääsy maailman suurimmille osakemarkkinoille maksaa nyt vähemmän kuin koskaan aiemmin. Sijoittajalle muutokset voivat näyttää pieniltä. Muutama korkopiste sinne tai tänne ei ensi silmäyksellä tunnu merkittävältä. Todellisuudessa kyse on paljon suuremmasta rakenteellisesta muutoksesta. ETF-markkina on yksi harvoista finanssialan osa-alueista, jossa kilpailun hyödyt näyttävät siirtyvän poikkeuksellisen tehokkaasti loppusijoittajalle. Se johtaa suurempaan muutokseen koko toimialalla.  Sijoittajat alkavat kysyä aiempaa tarkemmin, mistä he todella maksavat ja miten koko sijoitusala perustelee oman arvonsa maailmassa, jossa sijoittaja voi hajauttaa varansa maailman osakemarkkinoille lähes ilmaiseksi.

 

Vuonna 2025 Vanguard ilmoitti historiansa suurimmista kululeikkauksista liikkeellelaskemiinsa etf-instrumentteihin. Keväällä 2026 myös UBS Asset Management ja DWS jatkoivat samaa kehitystä laskemalla useiden keskeisten ETF-rahastojensa kuluja Euroopassa. UBS Core MSCI USA UCITS ETF:n vuosikustannus laski 0,06 prosentista 0,03 prosenttiin. DWS teki vastaavan liikkeen omissa Xtrackers tuotteissaan.

Useimmilla toimialoilla kilpailu laskee hintoja ajan myötä. Teknologia tehostaa toimintaa, skaala kasvattaa tehokkuutta ja asiakkaat hyötyvät halvemmista hinnoista. Finanssialalla tämä ei ole itsestäänselvyys, vaan kehitys on usein monimutkaisempi. Sijoitustuotteiden ympärille rakentuu jakeluketjuja, palkkiomalleja ja hallinnollisia rakenteita, joiden vuoksi tehokkuuden hyödyt eivät aina näy suoraan sijoittajan kustannuksissa.

Tästä syystä ETF markkinoiden kehitys on niin kiinnostavaa.

Euroopan arvopaperimarkkinaviranomainen ESMA julkaisi maaliskuussa 2026 laajan raportin eurooppalaisten sijoitustuotteiden kustannuksista ja tuotoista. Raportin yksi kiinnostavimmista havainnoista liittyi sijoitusrahastojen kulurakenteeseen. ESMA arvioi, että jopa noin 48 prosenttia UCITS rahastojen kokonaiskuluista liittyy jakeluun.

Tämä on merkittävä havainto.

Sijoittaja näkee yleensä vain yhden kokonaiskululuvun, mutta sen sisältä ei välttämättä hahmotu, kuinka suuri osa kuluista liittyy varsinaiseen sijoitustoimintaan ja kuinka suuri osa tuotteen jakeluun, välitykseen tai erilaisiin palkkiorakenteisiin.

Käytännössä suuri osa sijoittajan maksamista kustannuksista ei välttämättä liity siihen, että joku analysoi markkinoita tai rakentaa parempaa salkkua. Osa liittyy siihen, että sijoitustuote ylipäätään päätyy asiakkaalle.

Tähän markkinarakenteeseen Euroopan unionin MiFID II sääntely pyrki puuttumaan.

 

Kun tuotteet ovat lähes identtisiä, kilpailu kohdistuu väistämättä kustannuksiin

MiFID II tuli voimaan vuonna 2018 ja sen tavoitteena oli lisätä sijoittajansuojaa, kustannusten läpinäkyvyyttä ja vähentää finanssialan eturistiriitoja. Yksi sääntelyn keskeisistä ajatuksista liittyy juuri jakelupalkkioihin. MiFID II sääntelyn perusajatus on yksinkertainen: jos sijoittaja maksaa tuotteeseen sisältyviä jakelu tai välityspalkkioita, hänen pitäisi saada vastineeksi aidosti parempaa palvelua.

Käytännössä tämä voi tarkoittaa sijoitusneuvontaa, raportointia, digitaalista seurantaa tai muuta asiakaskohtaista palvelua. Sääntely ei kuitenkaan määrittele tarkasti, kuinka merkittävä tämän lisäarvon pitäisi olla. Lopulta jakelija saa itse arvioida, millä tavalla palvelun laadun katsotaan parantuvan.

Tässä kohtaa markkinarakenteiden erot alkavat näkyä. Mitä monimutkaisempi jakelumalli on, sitä vaikeampi sijoittajan on arvioida, mistä hän lopulta maksaa ja kuinka paljon todellista lisäarvoa hän saa vastineeksi.

ETF markkina toimii hyvin eri tavalla. ETF tuotteet rakennettiin alun perin huomattavasti suoraviivaisempaan rakenteeseen. Tuotteet ovat standardoituja, hinnat läpinäkyviä ja vertailu helppoa. Sijoittaja näkee nopeasti, paljonko saman indeksin seuraamisesta maksetaan eri toimijoille.

Kun tuotteet ovat lähes identtisiä, kilpailu kohdistuu väistämättä kustannuksiin. Ja tämä näkyy nyt markkinassa.

Kun Vanguard laskee hintoja, UBS reagoi nopeasti. Kun UBS laskee kuluja, DWS seuraa perässä. Skaalaetuja siirretään aggressiivisesti sijoittajalle, koska markkinassa on hyvin vaikea perustella korkeampia kuluja tuotteessa, joka tekee käytännössä saman asian kuin kilpailija. ETF markkinassa sijoittaja näkee kilpailun vaikutuksen lähes reaaliajassa.

Morningstarin vuonna 2022 julkaisema Global Investor Experience Study tukee tätä havaintoa erittäin vahvasti. Tutkimuksen mukaan markkinat, joissa sijoitustuotteet, neuvonta ja jakelu on erotettu toisistaan, ovat sijoittajalle yleensä edullisempia ja läpinäkyvämpiä.

Raportti nostaa esimerkiksi Yhdysvallat, Australian ja Alankomaat markkinoiksi, joissa sijoittajan asema on erityisen vahva juuri siksi, että sisäänrakennettuja jakelupalkkioita on rajoitettu voimakkaasti.

 

ETF-hintakilpailu muuttaa koko sijoitusalan dynamiikkaa

Morningstar tekee myös toisen kiinnostavan havainnon. Monilla markkinoilla sijoittajat maksavat edelleen tuotteisiin sisäänrakennettuja jakelupalkkioita riippumatta siitä, kuinka paljon todellista neuvontaa tai lisäarvopalvelua he lopulta saavat.

Tämä tekee ETF-markkinoiden kehityksestä vielä kiinnostavamman. ETF:t eivät ole ainoastaan sijoittajalle kustannustehokkaita ratkaisuja. Ne muuttavat koko sijoitusalan kilpailudynamiikkaa. Morningstar toteaa tutkimuksessaan myös, että ETF markkinoiden hintasota on lisännyt hintapainetta koko rahastoteollisuudessa.

Kyse ei siis ole enää vain indeksisijoittamisesta. Kyse on siitä, että koko sijoitusala joutuu perustelemaan kulunsa uudella tavalla. Samaan aikaan myös sääntelyn suunta näyttää liikkuvan samaan suuntaan kuin markkina.

Euroopan unionin Retail Investment Strategy eli RIS jatkaa käytännössä siitä, mihin MiFID II aikanaan jäi. Jos MiFID II keskittyi ennen kaikkea kustannusten läpinäkyvyyteen, RIS siirtää keskustelua yhä enemmän siihen, ovatko kustannukset todella perusteltuja suhteessa sijoittajalle tuotettuun arvoon.

Käytännössä tämä tarkoittaa kasvavaa painetta osoittaa aiempaa konkreettisemmin, mitä sijoittaja saa vastineeksi tuotteisiin sisältyville palkkioille ja kustannuksille. Sääntelyn painopiste näyttää hitaasti siirtyvän pelkästä kulujen ilmoittamisesta kohti kysymystä siitä, ovatko kulut sijoittajalle aidosti hyvää vastinetta rahalle.

Tässä on kuitenkin kiinnostava ristiriita. Samaan aikaan kun sijoitusmarkkinoiden ympärille rakennetaan yhä monimutkaisempaa sääntelyä sijoittajansuojan vahvistamiseksi, ETF-markkinoiden kehitys näyttää osoittavan, että joskus myös yksinkertaisempi rakenne voi ratkaista osan samoista ongelmista tehokkaasti.

Kun tuotteet ovat läpinäkyviä, helposti vertailtavia ja kustannuksiltaan selkeitä, kilpailu alkaa toimia ilman monimutkaista rakennelmaa muistuttavaa mekanismia. Tässä ympäristössä ETF markkina on vahvassa asemassa. Indeksituotteiden kustannukset ovat helposti vertailtavia, tuotteet standardoituja ja kilpailun vaikutus näkyy nopeasti hinnoissa.

Samaan aikaan sijoittajien huomio kiinnittyy yhä enemmän siihen, mistä he todella maksavat. Morningstarin vuoden 2026 European Active Passive Barometer osoittaa, että vain pieni osa aktiivisista osakerahastoista on pitkällä aikavälillä onnistunut voittamaan indeksivaihtoehdot kulujen jälkeen.

ETF markkinoiden hintasota näyttää ensi silmäyksellä tekniseltä kilpailulta muutamasta korkopisteestä. Todellisuudessa kyse on paljon suuremmasta muutoksesta. ETF:t eivät muuttaneet sijoitusmarkkinoita vain siksi, että ne olivat halpoja. Ne muuttivat markkinoita, koska ne tekivät kustannuksista näkyviä. Ja kun kustannukset tulevat näkyviksi, kilpailu alkaa toimia aivan eri tavalla.

Silloin myös sijoittajat alkavat kysyä aiempaa tarkemmin, mistä he todella maksavat ja miten koko sijoitusala perustelee oman arvonsa maailmassa, jossa sijoittaja voi hajauttaa varansa maailman osakemarkkinoille lähes ilmaiseksi.

Lähteet

  1. Vanguard fee reductions 2025
    https://corporate.vanguard.com/content/corporatesite/us/en/corp/articles/announcing-largest-fee-cut-vanguard-history.html
  2. UBS Asset Management ETF fee reductions, toukokuu 2026
  3. DWS Xtrackers ETF fee reductions, maaliskuu 2026
  4. Morningstar European Active Passive Barometer 2026
  5. ESMA Market Report: Costs and Performance of EU Retail Investment Products 2025
  6. Morningstar Global Investor Experience Study: Fees and Expenses 2022